Vyhledávání

WG - Nuova Jager

Historie italské zbrojovky Nuova Jager sahá až do roku 1949, kdy Armando Piscetta založil v ligurském městě Loano malou továrnu zabývající se výrobou malorážek a replik zbraní z Divokého západu pod značkou Jager. Později přibyly samonabíjecí malorážkové repliky populárních vojenských zbraní. Mezi populární zbraně z tohoto období patřila AP-74 - replika americké pušky M16, AP-80 - replika ikonické sovětské pušky Kalašnikov AK47, a také AP-84 - replika izraelské útočné pušky Galil. Všechny tyto zbraně byly vyráběny v ráži .22 LR a výborně se prodávaly jak v Itálii, tak také v USA. Na trhu se objevovaly pod značkami Armi Jager a Adler a vydobyly si skvělou reputaci jako kvalitní zbraně pro rekreační střelbu. V 80. letech přibyly do portofolia firmy také přestavby ex-vojenských automatických zbraní na civilní samonabíjecí zbraně dle požadavků tehdy relativně přísných italských zákonů.

WG - Nuova Jager
WG - Nuova Jager

V 90. letech způsobil nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců postupné utlumení výroby zbraní. Firma nadále fungovala zejména jako obchodní společnost a provozovala také svou vlastní prodejnu zbraní. Roku 2001 došlo k odprodeji části firmy zabývající se výrobou hlavní do ruky italské zbrojovky Aldo Uberti, zabývající se především westernovými zbraněmi. Zbytek firmy se poté pod novým názvem Nuova Jager zaměřil především na již zmíněný segment ex-vojenských zbraní. V roce 2009 firmu odkoupil Massimiliano Locci a přesunul ji do piemontského městečka Basaluzzo. Jeho vizí bylo rozšířit aktivity firmy také o výrobu nových zbraní pro civilní trh i ozbrojené složky. Tato výroba začala krátce po roce 2010 a jednalo se o pušky Nuova Jager AR15. Ty si brzy získaly dobré renomé mezi italskými střelci. V současnosti firma vyrábí už druhou generaci této zbraně pod názvem Nuova Jager AR15 MK2. Zároveň se věnuje také servisu a opravám zbraní pro italskou policii a ozbrojené složky.

Velkou devizou firmy je, že nemá oddělenou výrobu pro civilní trh a pro ozbrojené složky. Běžná civilní AR15 MK2  se tak od vojenské verze odlišuje pouze absencí možnosti střelby dávkou. Je však vyrobena stejnou technologií ze stejných materiálů. Těla zbraní jsou kovaná a pocházejí z USA, zbytek dílů pak vzniká přímo u firmy samotné. Další devizou jsou za studena kované hlavně, které firmě dodává zbrojovka Sabatti. Zatímco hlavně kratších délek mají klasický vývrt, hlavně o délce 18” mají speciální multiradiální vývrt Sabatti MRR, s nímž zbraně dosahují vyšší přesnosti. Hlavně i nosiče závorníků zbraní Nuova Jager jsou opatřeny povrchovou úpravou NITOX, zbytek součástek je opatřen tvrdým eloxováním v matné úpravě. I civilní zákazník tak dostává do rukou zbraň, která je připravena obstát ve válečné vřavě na bitevním poli. A samozřejmě také zbraň, která mu bude věrně sloužit ještě dlouho poté, co se konkurenční AR15 z čistě civilní výroby už dávno odeberou do věčných lovišť.

WG - Nuova Jager
WG - Nuova Jager

Vysoká kvalita zbraní Nuova Jager došla ocenění roku 2017, kdy pušky AR15 MK2 v ráži .300 AAC zavedlo do výzbroje svých operátorů velitelství italských speciálních jednotek COFS (Comando interforze per le Operazioni delle Forze Speciali). Zbraně jsou dodávány s hlavní o délce 7,5” osazenou tlumičem hluku od americké firmy Gemtech, jejíž výrobky firma Nuova Jager distribuuje na italském trhu. Zbraně se tak dostaly jak do rukou elitní potápěčské jednotky COMSUBIN, tak například k zásahové jednotce karabiniérů GIS. Stejný typ zavedla v malém množství také italská tajná služba AISE, ale bližší informace o jejich použití chybějí.

Nejnovějším projektem firmy je samonabíjecí puška AR10  v ráži 7,62x51 NATO, ekvivalentu civilního kalibru .308 Winchester. Zbraň je primárně určena pro armádní ostrostřelce a policejní odstřelovače, avšak k dispozici je i pro civilní zákazníky. Do výroby se také připravuje nová verze AR15 MK2, tentokrát však v pístovém provedení. Do budoucna tak o této značce jistě budeme slýchat stále častěji.

 Líbí se vám tato puška? Přijďte se na ní podívat k nám na prodejnu v Brně - Řípská 11g.

 

Autor: Adam Wolfsberg

Zpět na Blog

Přihlášení

Zapomenuté heslo? Pošleme Vám nové.

Zaregistrovat se