Vyhledávání

Termovize Pulsar prostě nejsou - co místo nich?

Pulsar

 

Není třeba si nic nalhávat. Běloruská firma Pulsar je na českém trhu s termovizemi zkrátka jedničkou. Jsou však její produkty skutečně nepřekonatelné, nebo jde pouze o marketing a sílu zvyku zákazníků? Pojďme se podívat na Pulsar a jeho alternativy.

 


NA CO SE PŘI VÝBĚRU TERMOVIZÍ ZAMĚŘIT?

Abychom mohli jednotlivé termovize porovnat mezi sebou, je nutné si něco říci o jejich technologii. Základem každého termovizního zaměřovače je tzv. mikrobolometr - termální sensor. Jeho rozměry udávané v pixelech určují rozlišení obrazu vstupujícího do přístroje. V termovizních zaměřovačích se standardně používají zejména sensory s rozlišením 384×288 pixelů a 640×480 pixelů. U oblíbených termovizních puškohledů Pulsar Trail jsou tato rozlišení zastoupena řadami XQ (384×288) a XP (640×480). Rozlišení senzoru však není jediným důležitým parametrem ovlivňujícím kvalitu obrazu. Důležitou roli hraje také hardware a software použitý pro zpracování obrazu, a samozřejmě také displej a jeho rozlišení. 

Posledním základním parametrem je pak hodnota optického a digitálního zvětšení. Termovizní zaměřovače standardně používají objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností a tedy i s pevně danou hodnotou optického zvětšení. Variabilního zvětšení je dosahováno digitálně. Pokud tedy máme termovizní zaměřovač s hodnotou zvětšení 2,5-25x, pak objektiv přístroje nabízí dvouapůlnásobné optické zvětšení, a přístroj je schopen výsledný obraz digitálně až desetkrát zvětšit. Tím je dosaženo výsledného pětadvacetinásobného zvětšení. Výhodou tohoto řešení je značné zjednodušení a zodolnění konstrukce přístroje. Nevýhodou je naopak to, že při digitálním zvětšení dochází k tzv. pixelizaci. Laicky řečeno, čím víc obraz zvětšíme, tím více je “rozkostičkovaný”. To ztěžuje obeznání zvěře na delší vzdálenost. Tento problém je zvláště markantní u přístrojů se senzorem o rozlišení 384x288 pixelů. Je tedy vhodné volit přístroj s takovým optickým zvětšení, které nám umožní spolehlivě obeznat zvěř na naši nejčastější loveckou vzdálenost.

Termovizní puškohled Pulsar Trail XP50
Pulsar Logo

Firma Pulsar nabízí u svých termovizních zaměřovačů Trail vždy dvě optická zvětšení pro každou řadu. U přístrojů vyšší řady XP je optické zvětšení 1,2x u modelu XP38 a 1,6x u modelu XP50. Přístroje nižší řady XQ používají stejné objektivy, jako přístroje řady XP, ale menší sensory. Proto je výsledné optické zvětšení vyšší vlivem fotografům dobře známého tzv. “crop factoru”. U modelu XQ38 jde o zvětšení 2,1x a u modelu XQ50 o zvětšení 2,7x. Všechny modely následně nabízejí až osminásobné digitální zvětšení.


TERMOVIZE ATN MARS 4

ATN Mars 4

Hlavním konkurentem značky Pulsar na českém trhu je americká značka ATN. Ta dříve nabízela termovizní puškohledy Mars, které působily oproti Pulsarům poněkud zastaralým dojmem, a navíc trpěly častým zasekáváním systému. Díky tomu měly přístroje ATN v Česku dlouho pověst problematických a nespolehlivých zařízení. To vše se však změnilo s nástupem nové řady termovizních puškohledů Mars 4. Ty byly uvedeny na trh v roce 2019 a sdílejí ovládání a design s populární řadou digitálních nočních puškohledů X-Sight II 4K. Dnes představují hlavního konkurenta značky Pulsar na českém i světovém trhu.

 

Puškohledy ATN Mars 4 zaujmou na první pohled svým designem maximálně přizpůsobeným vzhledu klasického puškohledu. Díky tomu nevyžadují speciální montáž - jednoduše je lze uchytit do jakékoliv montáže pro puškohled s tubusem o průměru 30 mm. Podobnou cestou se ostatně vydal také Pulsar se svou řadou termovizních puškohledů Thermion, oficiálně uvedenou podobně jako ATN Mars 4 na začátku roku 2019. Avšak zatímco na Thermiony zatím Evropa stále čeká, puškohledy Mars 4 jsou bez větších problémů k dostání. Výrobce je nabízí ve dvou řadách nazvaných jednoduše podle rozlišení použitého senzoru - 384 a 640. Každá řada se skládá ze čtyř přístrojů, které se od sebe liší základním optickým zvětšením. Každý si tedy může vybrat přístroj, který nejlépe vyhovuje jeho stylu lovu a obvyklé lovecké vzdálenosti.

Přístroje Mars 4 se vyznačují kovovým tělem, v němž se kromě jiného ukrývá také integrovaný akumulátor s dostatečnou kapacitou pro 16 hodin nepřetržitého provozu. Podobnou hodnotu sice nabízejí přístroje Pulsar Trail také, ovšem pouze se zvlášť prodávaným větším akumulátorem. Na horní straně těla se nacházejí ovládací tlačítka. Ovládání přístroje je intuitivní, ale v porovnání s Pulsarem je přece jen složitější. Dá se říci, že Pulsar jde cestou maximální jednoduchosti a uživatelské přívětivosti, zatímco ATN cestou co nejširší palety nastavení. Pro ty, kdo si příliš nerozumí s elektronikou, je to samozřejmě nevýhoda. Technicky zdatní jedinci si však díky tomu mohou přístroj plně přizpůsobit. Není to ale nutné. 

Už v základním nastavení přístroje ohromí kontrastním, čistým a ostrým obrazem. To se týká zejména přístrojů řady 640, ale ani řada 384 nijak neurazí. Na výběr jsou tři režimy zobrazení a celá řada osnov. Samozřejmostí je režim nastřelení na jednu ránu, v němž jednoduše na displeji přesunete kříž na bod zásahu. Velkou výhodou je integrovaný balistický počítač s možností uložení profilů jednotlivých používaných nábojů. Počítač se umí automaticky spárovat s laserovým dálkoměrem ATN Ballistic Laser, a brát si údaje přímo z něj. Dálkoměr je však nutno dokoupit zvlášť, zatímco Pulsar nabízí nově model Trail s integrovaným dálkoměrem pod označením Trail LRF. Dále tyto přístroje nabízejí možnost pořizování fotografií nebo videí včetně videa aktivovaného zpětným rázem. Video lze také živě streamovat s pomocí aplikace pro chytré mobilní telefony ATN Obsidian.

 

Celkově lze přístroje ATN Mars 4 doporučit jako výbornou alternativu k přístrojům Pulsar Trail. Nejen, že se jim všestranně vyrovnají, ale v mnohém je také předčí. Velkou výhodou je především široká nabídka zvětšení, výborná kvalita obrazu a také příznivé ceny v rozmezí od 61 900 Kč po 172 000 Kč. Každý si tam může najít přístroj vyhovující jeho stylu lovu i finančním možnostem.TERMOVIZE LAHOUX SCOPE A SCOPE ELITE

Další oblíbenými termovizními puškohledy jsou přístroje holandské značky Lahoux Optics. Jde o řadu Lahoux Scope zahrnující přístroje Scope 35, Scope 50 a Scope Elite 50. Modely Scope 35 a Scope 50 používají čip o rozlišení 384x288 pixelů, model Scope Elite 50 pak čip o rozlišení 640x480 pixelů. Jde o termovizní puškohledy standardní koncepce, vyznačující se kompaktními rozměry, nízkou hmotností, jednoduchým ovládáním a vysokou kvalitou obrazu.

Velkou devizou přístrojů Lahoux jsou vysoce citlivé termální sensory. Ty reagují i na nepatrný rozdíl teplot a velmi přesně jej vykreslí na displeji. Díky tomu skvěle fungují také za zhoršených podmínek - za mlhy, deště nebo sněžení. Díky výborně navrženému systému softwarového zpracování obrazového signálu navíc dosahují i u modelů se sensory o rozměru 384x288 pixelů nebývale ostrého a jasného obrazu blízkého konkurenčním přístrojům s čipy o rozměru 640x480 pixelů. Za soumraku a za šera většinu konkurence dokonce překonávají.

Po stránce ovládání a doplňkových funkcí jsou přístroje Lahoux koncipovány spartánsky, dalo by se říci až vojensky. Nenajdeme zde ani balistický počítač, ani možnost párování s chytrým telefonem, ani funkci nahrávání obrazu, i když tu lze nahradit dokoupením záznamového modulu. Výrobce se místo toho soustředil na maximální kvalitu obrazu a snadné použití. Proto je ovládání přístroje jednoduché a intuitivní. Přístroj navíc podobně jako výrobky značky Pulsar nabízí režim PIP (Picture in picture - obraz v obraze) umožňující sledovat zároveň zvětšený obraz cíle pro přesné zamíření i okolí cíle pro udržení si povědomí o situaci.

 

Přístroje Lahoux lze doporučit zákazníkům, kteří od termovizního zaměřovače očekávají maximální výkon a jednoduché ovládání, a kteří se nechtějí zabývat složitými nastaveními. S cenou v rozmezí 97 200 Kč až 142 300 Kč nepatří mezi nejlevnější na trhu, ale zákazník za tuto cenu dostává výkonný, spolehlivý a odolný přístroj, který ho na lovu nezklame.


TERMOVIZE EAGLE

Také v Česku se vyrábějí termovizní zaměřovače světové úrovně. Důkazem jsou výrobky brněnské firmy New Effect, nabízené pod značkou Eagle. Ty představují špičku na poli termovizí. Výrobce zvolil velmi jednoduchou filosofii - používá vždy jen to nejlepší. Nejlepší konstruktéry a programátory, nejlepší materiály, nejlepší komponenty. Výsledkem jsou přístroje, které prakticky ve všech ohledech o třídu překonávají své konkurenty. Nabídka modelů je přitom široká a tak uspokojí zákazníky s různými preferencemi co se týče optických parametrů a stylu lovu. K mání jsou přístroje se sensory o rozměru 384x288 a 640x480 pixelů, a na výběr je také hned z několika objektivů.

Základem přístrojů Eagle je tělo vyrobené třískovým obráběním z hliníkové slitiny SW 7075, která se používá mimo jiné také pro výrobu pouzder závěru (upperů a lowerů) zbraní typu AR 15. Na podobně vysoké úrovni jsou také ostatní použité komponenty včetně precizní optiky vlastní konstrukce a termálních senzorů od francouzské firmy Ulis, která je mimo jiné také dodavatelem komponent pro letouny Airbus. Díky tomu se přístroje mohou pochlubit jak výbornými provozními parametry, tak vysokou odolností na úrovni vojenských zaměřovačů. Kromě jiného jsou dimenzované pro přetížení až 7000 Joulů. Podobně jako vojenské přístroje jsou také zcela vodotěsné. Uvnitř těla se nachází vestavěná baterie s kapacitou pro 5 až 7 hodin provozu.

V čem přístroje zcela excelují je obrazová kvalita. Díky použití vysoce kvalitní optiky vlastní konstrukce ve spojení s vysoce citlivými termálními sensory Ulis přístroje podávají výborný výkon také za zhoršených světelných podmínek, v dešti a mlze. Speciálně navržený software zajišťuje jemné podání obrazu s vylepšeným prokreslením hran. V závislosti na světelných podmínkách a preferenci střelce lze samozřejmě kontrast a další parametry také nastavit. Díky tomu je obraz za všech okolností kontrastní, ostrý a dobře čitelný. Proto také nejlepší modely značky umožňují detekovat cíl až na vzdálenost přesahující 2000 metrů. Díky vysoké frekvenci 50 nebo 60 Hz je obraz také plynulý a nedochází k trhání. Komu by navíc nevyhovoval standardní displej s rozlišením 800x600 pixelů, může si objednat provedení s HD displejem o rozlišení 1024x768 pixelů. Nastřelení přístroje je jednoduché a opět stačí jedna nástřelná a jedna ověřovací rána. Nástřelné profily lze navíc ukládat, takže přístroj lze používat na více zbraních. Po přemontování na jinou zbraň stačí jen přepnout na příslušný nástřelný profil.

Podobně jako většina konkurenčních přístrojů nabízejí také přístroje Eagle funkci záznamu videa. U starších modelů sloužila pro záznam interní paměť, ty novější už mají slot pro SD kartu. Schází naopak možnost spárování s chytrým telefonem, i když výrobce ji zamýšlí v nové generaci přístrojů přidat.

Kromě samých positiv mají termovizní puškohledy Eagle také jedno negativum, a tím je cena. Jsou naprostou špičkou na trhu a to je samozřejmě znát také na pořizovací ceně. Ta se pohybuje od 141 500 Kč za základní model až po 284 900 Kč za letošní novinku, model TSV14-03/40, 640 X 480 PX se zcela novým dvanáctimikronovým senzorem. Tato cena se může sice zdát vysokou, ale bezkonkurenční parametry přístroje ji více než ospravedlňují.


ZÁVĚREM

Byla doba, kdy termovizní puškohledy Pulsar byly prakticky jedinými na trhu. A pro mnohé lovce (a bohužel i prodejce) jako by tomu tak bylo dodnes. Ale ne, ta doba už je pryč. Proto už není třeba čekat půl roku, rok nebo déle na vysněný přístroj značky Pulsar. Tak se nebojte zkusit něco nového a pojďte si k nám vybrat ten svůj termovizní puškohled.

V našem brněnském showroomu najdete nejširší nabídku termovizních puškohledů v České republice. Skladem k okamžitému odběru je široká paleta přístrojů značek ATN, Lahoux a Eagle. Přístroje ATN Mars 4 jsou dokonce skladem všechny. Brzy dorazí také novinky od firmy Pard. Každý si tak může vybrat přístroj, který vyhovuje jeho požadavkům na výkon, parametry a cenu. Samozřejmostí je možnost si všechny přístroje na místě vyzkoušet. K tomu všemu vám nabídneme odborné poradenství a možnost montáže přístroje na vaši zbraň, a to včetně nastřelení.  

Tak neváhejte a vyražte k nám do Wildgame. Lovecká sezóna je v plném proudu a zvěř na vás nepočká!

 

 

Zpět na Blog

Přihlášení

Zapomenuté heslo? Pošleme Vám nové.

Zaregistrovat se

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.