Základem jsou luštěniny!
Luštěniny by měly tvořit základ našich zásob. Patří mezi ně hrách, cizrna, různé druhy čočky a fazolí, sojové boby a vlčí bob. Luštěniny jsou výborným zdrojem sacharidů, vlákniny a minerálů. Ale především jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů bílkovin vůbec. Například cizrna a fazole obsahují až 20 procent bílkovin, bílé fazole dokonce až 25 procent, což je srovnatelné s masem. A zatímco maso se relativně rychle kazí a vyžaduje uložení v ledničce, luštěniny můžete mít uložené ve spíži a spotřebovat je i za několik měsíců. Navíc jsou levné, a tak vás tvorba zásob nezruinuje.
Hnědá rýže
Dalším výborným zdrojem živin je rýže. Ale pozor, ne ta bílá, předvařená. Ta je odstraněním slupky zbavena většiny významných živin Je třeba koupit přírodní hnědou rýži neboli rýži natural. Ta obsahuje bílkoviny, vitaminy skupiny B, vitamin E, draslík, fosfor, křemík, zinek i vápník. Navíc je poměrně levná a dobře skladovatelná, její příprava není náročná a lze ji připravit na mnoho způsobů. Má nezanedbatelné účinky na lidské zdraví - posiluje imunitní systém, pomáhá detoxikaci organismu a zpomaluje stárnutí. Je dobře stravitelná, má pozitivní vliv na trávení a také pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru.
Ovesné vločky
Pokud zůstanete doma, k čerstvému pečivu na snídani se jen tak nedostanete. V takovém případě dobře poslouží ovesné vločky. Ty mají kromě jiného vysoký obsah bílkovin, vitaminů, vlákniny a minerálních látek. Jsou lehce stravitelné, snižují krevní tlak a mají také příznivé účinky na nervovou soustavu. Bohužel však nevydrží dlouho - zhruba po měsíci mohou žluknout. Zásoby tak zbytečně nedělejte příliš velké.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina jsou výborným zdrojem vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek. Je potřeba se soustředit především na trvanlivé druhy. Patří mezi ně kořenová zelenina, dýně, červená řepa, ale třeba i květák. Je však třeba dbát na správné uložení v chladu a temnu. Vyplatí se také zásobit se česnekem a cibulí, neboť tato zelenina má protizánětlivé účinky a navíc dlouho vydrží. Z ovoce je vhodné se zaměřit na jablka, hrušky a citrusové plody. Zapomínat bychom neměli ani na brambory, které lze použít jako přílohu i jako základ různých jídel, a které navíc dlouho vydrží.
Další potraviny
mouka – i když by bílá mouka neměla tvořit základ jídelníčku, v kuchyni ji občas využijeme. Je tedy dobré mít doma menší zásobu. Jedno až dvě kila postačí. Výborně se hodí také mouka celozrnná, případně žitná, jáhlová nebo pohanková. při nákupu věnujte pozornost datu spotřeby - mouky mají různou trvanlivost.
maso – bez čerstvého masa si mnozí z nás neumí svůj život představit. Má však nízkou trvanlivost - i v ledničce vydrží jen pár dní. Pro delší uložení je nutné jej buď zamrazit, nebo jej nahradit kvalitní konservou.
olej
cukr nebo med – sladit sice není nezbytně nutné, ale každý z nás si rád dá občas něco dobrého. Med navíc prakticky nepodléhá zkáze.
vejce - vyplatí se mít alespoň dvě balení.
základní mléčné výrobky – mléko, máslo a sýry. S ohledem na situaci volíme trvanlivé výrobky.
salámy a uzeniny – opět volíme především trvanlivé uzeniny. V původním obalu v lednici bez problému dva týdny vydrží.
koření a dochucovadla – Základem je samozřejmě sůl a pepř. Hodí se ale i další koření - chilli, různé bylinky a další. Dobré jsou také různé hotové omáčky, případně kečup.
kypřicí prášek a sušené droždí – hodí se pro přípravu buchet, koláčů a dalšího pečiva.
Sladkosti a pochoutky
Lze předpokládat, že nouzová opatření jednou skončí, a není tedy důvod odpírat si i různé sladkosti a pochoutky. Je však nutné myslet na to, že v režimu karantény, především pak té domácí, je náš kalorický výdej značně omezen. Proto je dobré se přeci jen se sladkostmi krotit. I tak se však hodí mít doma oblíbenou čokoládu, sušené oříšky nebo třeba sušené ovoce. Výborné jsou především sušené švestky, které jsou skvělým zdrojem vlákniny. Zapomínat bychom neměli také na dostatečnou zásobu čaje a/nebo kávy.
Hygienické potřeby, kosmetika a léky
Nezbytnou součástí našich zásob musí být také zásoba hygienických potřeb a kosmetiky. Sem patří toaletní papír, zubní pasta, šampony, deodorant, mýdlo, případně dámské hygienické potřeby. A samozřejmě také dezinfekční prostředky. Tím však nikoho nenabádáme k bezhlavému skupování například hromad toaletního papíru. Vaše tělo funguje i v karanténě plus mínus stejně, a tak není důvod doma toaletní papír nebo třeba zubní pastu zbytečně hromadit. To samé platí také pro ostatní věci z této kategorie.
Důležitá je také zásoba léků. Zejména ti, kdo určité léky užívají pravidelně, by měli mít dostatečnou zásobu na celou dobu karantény. Dále je vhodné se zásobit také paralenem, aspirinem a vitaminem C.
Nezapomínat na domácí zvířata
Pokud máte například psa nebo kočku, budou pravděpodobně karanténu trávit s vámi. Proto je nutné se postarat také o ně. Kupte jim proto dostatečnou zásobu krmiva a také léků. Pokud můžete, dohodněte se také předem s rodinou, přáteli nebo známými na tom, kdo se o vašeho mazlíčka případně postará, pokud byste onemocněli.