k čemu mi vůbec rouška je?
V naší sérií článku "VŽDY PŘIPRAVENI" jste se také mohli dozvědět o základních pravidlech v současné krizi a to, jaké zásoby si připravit. Celé články si můžete přečíst klepnutím na jeden z následujících obrázků.
17. 3. 2020
V naší sérií článku "VŽDY PŘIPRAVENI" jste se také mohli dozvědět o základních pravidlech v současné krizi a to, jaké zásoby si připravit. Celé články si můžete přečíst klepnutím na jeden z následujících obrázků.
Nošení roušky má dva významy - ochranu nás a ochranu lidí okolo nás. Co se týká ochrany nás samotných, je třeba si hned na začátku říci, že rouška v tomto ohledu není příliš účinná. Skutečnou ochranu poskytují pouze respirátory tříd FFF2 nebo FFF3, a to ještě v kombinaci s ochrannými brýlemi. Takový respirátor totiž odfiltruje až 99 % virů (v případě třídy FFF3), a brýle brání infekci skrze nechráněnou sliznici očí, především tedy skrze spojivky.
Ovšem i přes neustálé ujišťování ze strany státu, že respirátory co nevidět dorazí, jsou tyto profesionální ochranné pomůcky běžným smrtelníkům stále víceméně nedostupné. Rouška, standardní chirurgická nebo i podomácku vyrobená, je v tomto případě spíše nouzovým řešením. Samotné viry jí projdou. Ovšem neprojdou jí kapénky, které jsou nejčastějším prostředkem šíření virů. Její účinnost je v tomto případě až překvapivě vysoká. I obyčejná podomácku ušitá rouška dosahuje při použití dvou vrstev bavlněné tkaniny účinnosti zhruba třiceti až šedesáti procent.
To znamená, že své šance vyhnout se infekci zvýšíte o třetinu, nebo dokonce o dvě. A to není málo.
Daleko větší význam má však nošení roušky pro ochranu lidí okolo vás.
Ostatně lékaři roušky (odborně ústenky) nosí právě proto, aby chránili své pacienty před možnou infekcí. A to je v tomto případě zásadní.
Koronavirus Covid-19 má inkubační dobu circa 14 dní. Po tuto dobu nakažený nepociťuje příznaky choroby, ale přitom už chorobu šíří. Nemoc navíc může i po svém propuknutí probíhat zcela bezpříznakově. Nošením roušky tak chráníte lidi kolem sebe před možnou infekcí z vaší strany. Jde tak především o projev ohleduplnosti k vašemu okolí. A zprávy ze světa naznačují, že rozhodně nejde o prázdné gesto. Mongolsko, stát přímo sousedící s Čínou, nařídilo velmi záhy v rámci prevence šíření nákazy povinné nošení roušek v hromadných dopravních prostředcích. Mongolští politici a státní úředníci také začali roušky důsledně nosit všech tiskových konferencích. Tím šli svým občanům příkladem, a na ulicích mongolských měst dnes prakticky nenarazíte na člověka bez roušky. Tento zodpovědný přístup vedl společně s dalšími opatřeními k tomu, že Mongolsko má dnes pouhé čtyři případy infekce koronavirem Covid-19.
V příštím článku se můžete těšit na návod, jak se za dostupnou cenu zásobit kvalitními potravinami na 90 dnů.