Vyhledávání

Schultz & Larsen - precizní kulovnice z Dánska

Tlumiče Schultz & Larsen jsou na českém trhu již oblíbeným a zavedeným zbožím. Nyní se však nabídka této dánské zbrojovky v Česku konečně rozrostla také o lovecké a sportovní kulovnice, s nimiž výrobce již dlouho slaví úspěchy na trzích ve Skandinávii a západní Evropě. Zbraně jsou již v českých obchodech, a proto se na ně pojďme podívat blíž!

 

Ještě před několika lety dánskou zbrojovku Schultz & Larsen v Česku neznal prakticky nikdo. A to přesto, že se může pochlubit více než stoletou tradicí výroby vysoce kvalitních zbraní, a že ve Skandinávii i v dalších zemích západní Evropy jsou její produkty velmi oblíbené. Změnu přinesla až legalizace tlumičů hluku pro civilní použití. Krátce poté se zásluhou firmy Wildgame objevily na českém trhu tlumiče této značky, které si rychle získaly oblibu zákazníků pro svou vysokou kvalitu, příznivou cenu a odolné provedení.

Nyní se však konečně na český trh dostaly také kulovnice této značky. Výrobce nabízí několik řad, které používají shodný typ závěru, ale liší se v různých detailech. Společnou však mají vysokou kvalitu zpracování, výbornou ovladatelnost, přesnost a praktičnost. Navíc nabízejí dnes tolik žádanou možnost snadné výměny hlavně.

Olympijské kořeny

Kořeny firmy sahají do roku 1889, kdy si Hans Christian Schultz otevřel v dánském Otterupu soustružnickou dílnu. Zajímal se o zbraně a střelbu, a tak se postupně začal věnovat výrobě součástek na zbraně. Od roku 1904 pak už přešel čistě na zbrojní výrobu, zaměřenou na konverze vojenských pušek M/1889 na terčové speciály. Kromě toho se věnoval střelbě také prakticky a v roce 1908 dokonce ve střelbě z pušky reprezentoval Dánsko na Olympiádě.

V roce 1910 Schultz zaměstnal ve své dílně Nielse Larsena, dalšího nadšeného střelce. Společně reprezentovali Dánsko na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912, a v roce 1916 se Larsen oženil s Schultzovou dcerou. O rok později se pak stal partnerem v Schultzově firmě.

Novopečení partneři využili situace po první světové válce, kdy se německé zbrojovky levně zbavovaly strojů. Za cenu jedné dánské koruny za kilo železa nakoupili kompletní strojní vybavení potřebné pro tovární výrobu dlouhých zbraní. Z puškařské dílny se tak stala zbrojovka, která roku 1919 otevřela své brány pod značkou Schultz & Larsen.

 

Pro sportovce, lovce i armádu 

Nová zbrojovka se rychle uchytila, a brzy se stala jedním z největších výrobců zbraní v Dánsku. Od konverzí vojenských zbraní se přesunula k výrobě vlastních sportovních malorážek M24, které doplňovala dodávkami dílů pro německou firmu Bergmann. Od roku 1932 vyráběla samopaly Bergmann MP32 pro dánskou armádu i pro export, a v roce 1938 přišla s vlastní kulovnicí Mod. 38, jejíž systém uzamykaný čtyřmi ozuby v zadní části závěru používala až do šedesátých let.

Společnost úspěšně přečkala druhou světovou válku, a v poválečném období kromě loveckých kulovnic vyráběla také sportovní pušky pro velkorážové střelecké disciplíny. Dánští reprezentanti na olympiádách stříleli právě puškami Schultz & Larsen. Od osmdesátých let však firma začala upadat. Se svým systémem výroby s vysokým podílem ruční práce nemohla konkurovat velkým zbojovkám, a nakonec roku 1994 skončila v konkursu. Za této situace firmu převzal Jorgen Nielsen a začlenil ji do svého podnikání. O dva roky později ji odkoupil současný majitel Morten Krogh a přesunul výrobu do města Rask Molle.

Kodaň, 5. května 1945. Skupina odbojářů v boji s dánským kolaborantem pálícím z oken protilehlé budovy. Muž vlevo byl požádán, aby přinesl svou loveckou kulovnici S&L MD38 ráže 8x58 RD s puškohledem, a kryt palbou svých kolegů zkusil kolaboranta zasáhnout. Ve chvíli, kdy jej zaměřil, se jinému odbojáři povedlo vylézt na střechu vedlejší budovy a kolaboranta zlikvidovat dávkou ze samopalu Sten. Jméno muže neznáme, sériové číslo kulovnice S&L ano – 371.

Tradičně i moderně

Dnes kombinuje firma Schultz Larsen mistrným způsobem tradici přesné strojní výroby s moderním parkem CNC obráběcích strojů. Její nabídka zahrnuje celkem pět řad loveckých kulovnic doplněných o jednu řadu pušek pro sportovní či služební použití. Všechny řady spojuje jak využití stejného závěrového systému a možnost rychlé výměny hlavně, tak především filosofie stavějící na maximální přesnosti a minimálních tolerancích. Až na gumové botky pažeb a podobné drobné příslušenství si firma veškeré díly vyrábí sama ve svých vlastních provozech. To se týká také vysoce precizních hlavní, které patří svou kvalitou mezi světovou špičku.

 

Classic Wood
Classic Thumbhole

 

Základem zbraní Schultz & Larsen je CNC obráběné ocelové pouzdro závěru, které má v přední části přesné kuželové osazení pro hlaveň. Ta je do pouzdra nasunuta a zajištěna dvěma šrouby proti vysunutí. Proti pootočení je zajištěna pevným čepem zapadajícím do drážky v její spodní části. Díky tomu je vždy přesně usazena a nemůže dojít k jejím pootočení. Válcový odsuvný závěr se třemi uzamykacími ozuby v přední části se uzamyká přímo do hlavně. Proto zde nemůže dojít k samovolnému odemčení závěru vlivem pootočení hlavně v usazení, a to ani v případě, že by střelec zapomněl utáhnout zajišťovací šrouby.

Hlavně si firma vyrábí sama. Zatímco však pouzdra závěru a další součástky vznikají na moderních CNC obráběcích strojích, k výrobě hlavní stále slouží ty stejné stroje, které pánové Schultz a Larsen v roce 1919 zakoupili v Německu. Jde o hlavně škrabané. To na jednu stranu znamená, že výroba je pomalá, neboť při výrobě dochází k pomalému, pozvolnému ubírání materiálu v drážkách po setinách milimetru. Na druhou stranu však tímto způsobem v materiálu nevzniká žádné nežádoucí pnutí, a tak je u hotových hlavní dosaženo maximální precize. K té ještě přispívá následné ruční lapování vývrtu. Proto není u hlavní Schultz & Larsen nutné provádět break-in.

Pažby jsou vybaveny přesným beddingem. Díky tomu sedí systém zbraně v pažbě naprosto přesně, a nedochází ke kontaktu mezi plovoucí hlavní a pažbou. Tím je dosaženo maximální možné precize.

 

Pro přesný lov

Základní portfolio značky tvoří pět řad loveckých kulovnic - Classic, Hunter, Victory, Ambassador a Legacy. První čtyři řady sdílí shodné pouzdro závěru a jejich hlavně jsou navzájem zaměnitelné. Odlišují se především provedením vnějších ploch. Dodávají se s hlavněmi opatřenými závitem pro montáž tlumiče hluku.  


 

 

Classic - základní provedení s pouzdrem závěru v jemně broušeném, černěném provedení, a leštěným závěrem v bílém stavu.

Hunter - pracovní kulovnice shodného provedení s kulovnicemi řady Classic, avšak s matným, karbonitridovaným pouzdrem závěru. Ve stejné povrchové úpravě lze dodat také hlaveň.

Victory - lovecká kulovnice vyšší třídy s černěným pouzdrem závěru leštěným do vysokého lesku.

Ambassador - vlajková řada firmy. Kulovnice v tradičním anglickém stylu s hluboce černěným pouzdrem závěru ručně leštěným do vysokého lesku, a pažbou ze speciálně vybraného ořechového dřeva doplněného o ebenový nos. 

Legacy - menší sestra standardních kulovnic Schultz & Larsen. Využívá shodný závěrový systém a systém výměny hlavní, avšak ve zmenšeném provedení. Vyznačuje se kompaktními rozměry a nízkou hmotností, a nabízí se v dnes oblíbených menších rážích, jako je například .223 Remington a nebo .300 AAC Blackout.

 

Victory
Ambassador

Široká nabídka

Zbraně řad Classic, Hunter, Victory a Legacy jsou k dispozici v široké paletě kalibrů, zahrnující klasické ráže jako 8 x 57 IS, .308 Win., .30-06 Spr., moderní ráže jako 6,5 Creedmoor, 6,5-284 nebo 7 mm-08 Remington, i magnumové a safari ráže jako je .300 Winchester Magnum, .358 Norma Magnum, nebo .416 Taylor.  Řadě kulovnic Legacy jsou vyhrazeny menší ráže v čele s oblíbenými kalibry .223 Rem. a .300 AAC Blackout. Na své si zde však přijdou i příznivci méně obvyklých nábojů, jako je .204 Ruger, .221 Fireball, nebo 6 x 45 mm.

Výrobce všechny zbraně standardně osazuje seříditelnou jednostupňovou spouští, která se vyznačuje jemným chodem a velmi dobře znatelným bodem spuštění. Na přání lze však zbraně dodat také se seříditelnou dvoustupňovou spouští služebního typu.

Všechny lovecké kulovnice Schultz & Larsen mají na pouzdře závěru montážní rozhraní pro rychloupínací montáže Slide & Lock, a také předvrtané otvory pro osazení Picatinny lištou. Dodávají se dle přání zákazníka buď s tradiční pažbou z ořechového dřeva, nebo s polymerovou pažbou v klasickém nebo thumbhole provedení. Za příplatek je také možné dodat zbraň s pažbou ze dřeva vyšší třídy, které výrobce osazuje oranžovými gumovými botkami v tradičním stylu.

Za příplatek jsou všechny modely bez ohledu na materiál pažby  k dispozici také v provedení Traveller, umožňující demontáž a montáž hlavně bez nutnosti vyjmutí zbraně z pažby. To je praktické především pro lovce, kteří potřebují se zbraní cestovat. Modely Classic a Victory se dodávají také v levorukém provedení, avšak pouze v kombinaci s dřevěnou pažbou.

Tactical

Pro sport a služební použití

Kromě loveckých kulovnic nabízí firma Schultz & Larsen také sportovní a služební kulovnice řady Tactical. Ty využívají stejný systém, jako zmíněné lovecké kulovnice, avšak v provedení přizpůsobeném sportovnímu či služebnímu použití. Pouzdro závěru je tvarováno úsporněji a na horní straně je opatřeno pevnou Picatinny lištou. Jako u jediné řady kulovnic Schultz & Larsen je zde navíc možnost volby mezi ocelovým pouzdrem závěru, nebo lehčím pouzdrem závěru z lehké slitiny.

Ač je závěrový systém shodný se systémem použitým u loveckých kulovnic, klika závěru je přizpůsobena pro jistý úchop a snadné ovládání i v bojových podmínkách, případně při použití rukavic. Stejně tak je s loveckými kulovnicemi shodný i systém výměny hlavní, a u zbraní řady Tactical tak lze využít i hlavně pro kulovnice Classic, Hunter, Victory a Ambassador. Tím lze dosáhnout úspory hmotnosti. Standardně se však tyto zbraně dodávají s těžkými hlavněmi, které lze na přání osadit také úsťovou brzdou.

Kulovnice řady Tactical se dodávají se seřiditelnou dvoustupňovou spouští služebního typu a se stavitelnou pažbou z lehkého kompozitu. Na přání je ale lze dodat také s šasi MDT s pevnou či sklopnou pažbou, případně jako vyladěný speciál pro střelbu na velké vzdálenosti. Dodávají se pouze v pravorukém provedení.  

 

Velký výběr příslušenství

Ke zbraním je k dispozici široká škála příslušenství. Samozřejmostí je velký výběr hlavní, které lze dodat v různých délkách a konturách, případně s podélnou nebo spirálovou kanelací. K dispozici jsou také různé úsťové brzdy. 

Samostatnou kapitolu představují tlumiče hluku této značky. Vzhledem k tomu, že jsou vyráběny s velmi přesnými výrobními tolerancemi, procházejí všechny hlavně Schultz & Larsen ve výrobě přísnou kontrolou souososti závitu pro tlumič s vývrtem hlavně. Tím je zabráněno možnosti nežádoucího kontaktu letící střely s přepážkami uvnitř tlumiče.

Firma nabízí také výběr montážních kroužků určených buď pro rychloupínací montážní rozhraní Slide & Lock, nebo pro Picatinny lišty, dále samotné Picatinny lišty a také jednodílné montáže určené především pro různé termovizní přístroje a přístroje s nočním viděním.

 

Úspěch doma i ve světě

Lovecké kulovnice Schultz & Larsen jsou v domovském Dánsku mezi střelci tradičně velmi oblíbeny, a značka zde má silnou pozici. To samé platí také pro ostatní skandinávské země, kde konkuruje především finským zbraním značek Sako a Tikka. Oproti nim však přeci jen odpovídají více tradiční anglické designové škole, a proto není divu, že právě Velká Británie představuje pro tuto značku klíčový exportní trh, kde dosahuje výrazného úspěchu. V posledních letech si však nacházejí stále větší oblibu ve zbytku Evropy, a také v Austrálii.

Zbraně této značky dnes najdeme v majetku členů dánské, švédské a norské královské rodiny, a samozřejmě také v rukou profesionálních i občasných lovců a sportovních střelců. Často jsou k vidění při předávání cen na střeleckých soutěžích, neboť s nimi jejich majitelé dosahují špičkových výsledků. A pokud jde o lov, se zbraněmi žádné jiné značky nebylo uloveno tolik rozličných druhů zvěře, jako právě se zbraněmi Schultz & Larsen.

Na českém trhu představují zajímavou alternativu jak ke zbraním domácí značky CZUB, tak k zahraničním zbraním střední a vyšší třídy. V oblasti loveckých kulovnic nabízejí široké portfolio, díky čemuž si z nabídky značky vybere skutečně každý, ať už jde o mladé myslivce hledající první zbraň, prakticky zaměřené lovce toužící po odolné pracovní zbrani, tradičně smýšlející myslivce i náročné lovce toužící po skutečně exkluzivní, ale přitom praktické zbrani. V případě sportovních a služebních pušek se řada Tactical může směle měřit s většinou zbraní, které jsou v tomto segmentu na českém trhu. Nabízí však oproti nim daleko širší možnost přizpůsobení osobnímu vkusu a potřebám střelce.

Proto se vyplatí se na zbraně Schultz & Larsen podívat blíž. A to jsme také udělali - v dalším článku vám přineseme výsledky našich střeleckých testů. Už teď vám ale můžeme prozradit, že dopadly na jedničku!

A vy neváhejte, a vyražte se zatím na zbraně Schultz & Larsen podívat. Čekají na Vás ve Wildgame a v ostatních dobrých prodejnách zbraní!

 

Praktický test zbraní naleznete zde: https://www.wildgame.cz/clanek/52/schultz-larsen-ukazana-plati/


 

Zpět na Blog

Přihlášení

Zapomenuté heslo? Pošleme Vám nové.

Zaregistrovat se

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.