CZK EUR
změnit jazyk cz

Na honu a na mši

Lov drobné zvěře dříve neodmyslitelně patřil k podzimnímu období. Hony s výřadem zajíců a bažantů v řádech stovek nebyly v naších zemích žádnou výjimkou. Postupný pokles stavů drobné zvěře v druhé polovině dvacátého století však bohužel vedl k tomu, že tyto hony jsou již dlouho minulostí. Přesto se však drobná zvěř loví dál, i když v daleko menším rozsahu. Jednoho takového honu jsme se v těchto dnech zúčastnili také my. A vzali jsme si s sebou dokonce televizi!

 

 slovácká obce Louka

Slovácko

 

Hon se konal v sobotu 10. listopadu v krásném okolí malebné slovácké obce Louka. V časných ranních hodinách zaujali lovci svá stanoviště a honci vyrazili. Krátce nato začaly nad krajem znít první výstřely z brokovnic a nadšené volání úspěšných střelců. Krajina typicky vinařského rázu přitom dodávala lovu na obzvláštní atraktivitě, neboť zvěři skýtala celou řadu nečekaných úkrytů, které překvapili především hosty odjinud. Naši vyslanci jsou však zkušení lovic a domácími myslivci se nedali nijak zahanbit. Brzy se mohli pochlubit jedním zajícem a jedním bažantem. Ostatní lovci si také dali záležet, a tak na konci honu výřad činil 15 zajíců a 6 bažantů.

 

 obec Louka

obec Louka

 

Každý lov je pro nás zároveň příležitostí otestovat v praxi naše zboží, a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Naši lovci zvolili odolné kožené kalhoty a pumpky naší značky Carl Mayer, doplněné o kvalitní německé klobouky značky Blaser. První test prodělala také flanelová košile v anglickém stylu, kterou plánujeme zavést do sortimentu značky Carl Mayer. A zapomínat nesmíme ani na zbraně. Jelikož se specializujeme také na exkluzivní zbraně, občas některou předvedeme potenciálním zákazníkům “in natura”. V tomto případě padl los na brokovou dvojku ráže 20/76 ze slavné puškařské dílny firmy Ludwig Borovnik z  rakouského Ferlachu. Zbraň se zámky Holland & Holland, vkusně rytou baskulí a pažbou z exkluzivního ořechového dřeva právem vyvolávala zájem lovců i honců. Především však výborně obstála v poli a zajistila střelci dobrý úlovek.

 

pumpky Carl Mayer Braunau 

pumpky Carl Mayer Braunau

 

Den po honu, na Svatého Martina, jsme se zúčastnili také tradiční Horňácké Svatohubertské mše v kostele Panny Marie Růžencové v Louce. Mši celebroval páter Petr Wnuk a účastnili se jí také zástupci řádu sv. Huberta, řádu Moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana a Černí myslivci Pobeskydští. V povznášející slavnostní atmosféře se páter Wnuk společně se shromážděnými věřícími pomodlili za české myslivce a požádali patrona všech lovců, svatého Huberta z Lutychu, o přímluvu a ochranu.

 

 tradiční Horňácká Svatohubertská mše v kostele Panny Marie Růžencové v Louce

tradiční Horňácká Svatohubertská mše v kostele Panny Marie Růžencové v Louce

 

Po skončení mše pak následoval košt Svatomartinských vín a koncert trubačů, a bylo také možné shlédnout výstavu loveckých trofejí a obrazů s mysliveckou tématikou, a také navštívit prezentaci dalekohledů a puškohledů rakouské značky Swarovski.

 

 Košt trubačů

košt trubačů

 

Na honu i na mši nás doprovázel také reportér Aleš Vašíček se štábem TV Nova. Z natočeného materiálu připravují reportáž do pořadu Víkend, zaměřenou na současnou českou myslivost a její tradice. Věříme, že také je hon i slavnostní mše nadchly, a že jim ukázaly, jaké jedinečné kulturní bohatství představuje česká myslivost se svým jedinečným souborem tradic.

 

 Aleš Vašíček, TV Nova

Aleš Vašíček, TV Nova

 

Reportáž bude k vidění na televizních obrazovkách v úterý 20. 11. 2018 v magazínu TV Nova Víkend. 

 

Autor: Adam Wolfsberg

Na honu a na mši - 1241106 -
Aktuální článek: Na honu a na mši

Novější články v kategorii

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

© www.wildgame.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Potvrzením udělujete souhlas pro jejich užívání a také souhlas pro využití osobních údajů pro účely marketingu.   Další informace